Istoriko, teisininko Augustino Janulaičio aplinka

A.Janulaitis savo darbo kambaryje.   Nuotrauka iš asmeninio Ramūno Janulaičio archyvo. A.Janulaitis savo darbo kambaryje. Nuotrauka iš asmeninio Ramūno Janulaičio archyvo.
Paskelbtas Personalijų
Skaityti 4046 kartai

Istoriko, teisininko Augustino Janulaičio aplinka

Istorikas, teisininkas, politinis veikėjas, užsienio reikalų ministerijos valdytojas M. Sleževičiaus ministrų kabinete (1918 m.) Augustinas Janulaitis (1878 03 31–1950 05 21) buvo ne tik produktyvus mokslininkas, bet ir labai komunikabilus, daug bendraujantis žmogus. Šioje parodoje, prisimenant Augustiną Janulaitį jo 130-ųjų gimimo metinių proga, bandyta daugiau pažvelgti į jį supusią aplinką: namus, kuriuose gyveno, daiktus, kuriuos mėgo, nuotraukas, išsaugotas jo giminaičių. Daiktus ir nuotraukas geranoriškai paskolino A. Janulaičio anūkas Ramūnas Janulaitis.

Knygos ir dokumentai atspindi komunikabilią asmenybę

Laiškai, dokumentai, saugomi Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos (toliau – MAB) Rankraščių skyriaus A. Janulaičio fonde, liudija apie jo santykius su artimaisiais, kolegomis, draugais ar tiesiog jo aplinkos žmonėmis. Svarbi A. Janulaičio gyvenimo dalis buvo ir jo asmeninė biblioteka, dabar saugoma Kauno apskrities viešosios bibliotekos (toliau – KAVB) Senųjų ir retų spaudinių skyriuje – joje daugiau nei 14 tūkst. leidinių.  
Šioje vertingoje asmeninėje bibliotekoje yra nemažai autografuotų ir įvairių asmenų kolekcijoms anksčiau priklausiusių knygų. Autografuotos knygos bene daugiausiai pasako apie patį asmeninės bibliotekos savininką. Vien autografuotų knygų skaičius – 117 – savaime sudaro daug ir įvairiapusiai bendraujančio žmogaus įspūdį. O įrašus knygose sugretinus su biografijos faktais, MAB Rankraščių fondo medžiaga ir kai kuriais atsiminimais, galima pasakyti (žinoma, labai fragmentiškai), su kuo A. Janulaitis bendravo bei koks tas bendravimas buvo.

Aštrus ir tvirtas požiūris

A. Janulaičio aplinkos dokumentai – labai informatyvūs. Tai pasisakymai Lietuvos universiteto (VDU) garbės teismuose, kurių pirmininku jis būdavo ir paliudijimai kitose didesnį atgarsį turėjusiose bylose. Šie dokumentai rodo A. Janulaičio požiūrį į besibylinėjančius kolegas, pvz. kaip jis vertino Elemer Balogh, Prano Dovydaičio, Prano Baltraus Šivickio ir kt. elgesį. Taip pat atskleidžia jo santykius su kolegomis garbės teismo nariais, kolegomis Vyriausiajame tribunole, advokatūroje, politiniais veikėjais.
Įdomu – gynęs A. Smetoną byloje dėl A. Voldemaro straipsnio „Tautos vaire“ A. Janulaitis užsitarnavo A. Smetonos (tiesa, ne ilgalaikį) palankumą. Gindamas spaudoje gerą bendražygio Liudo Vaineikio vardą užsitarnavo kolegų ir bendražygių pagarbą ir pasitikėjimą. Jachtklubo nario bilietas bei Švedijos spaudoje atspindėta jo išvyka su jachtklubu į Švediją liudija A. Janulaičio veiklos ir interesų platumą.
Paroda „Istoriko, teisininko Augustino Janulaičio aplinka“ nepretenduoja į visapusišką bei išsamų A. Janulaičio aplinkos atskleidimą – joje tik keletas margo, įvairiaspalvio A. Janulaičio gyvenimo fragmentų. Per šią aplinką galima pažvelgti ir į tarpukario Kauno akademinį gyvenimą (laikotarpis iki A. Janulaičiui atvykstant į Kauną sąmoningai beveik nerodomas, nes tai galėtų būti atskiros parodos objektas).


 


Parengė  vyresn. bibliotekininkas Alvydas Surblys

Atnaujinta 2021-04-02 15:01

Daugiausiai skaityta