Paskelbtas Edukacija
Skaityti 7041 kartai
Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje naujomis spalvomis ir potyriais 2020 metais atsivėrė nuo 1993 metų veikianti Senosios knygos ekspozicija. Ji iliustruoja daugiau kaip pusės tūkstantmečio spausdintos knygos raidą nuo jos lopšio iki XX a. leidinių. Ekspozicijoje ir prie jos veikiančiame terminale vaizdžiai, informatyviai bei interaktyviai pristatoma knygos istorija: viršelių puošyba ir leidinių įrišimo būdai, knygos struktūros ir teksto išdėstymo ypatumai, puošnūs antraštiniai lapai bei inicialinės raidės, knygose išlikę superekslibrisai ir rankraštiniai įrašai, Renesanso leidyklos, uždraustos knygos, žymūs moksliniai veikalai ir prieš daugiau nei šimtmetį spausdinti vadovėliai, gražiausi bibliotekoje saugomi senieji leidiniai ir dar daug kitų įdomybių, kurios kviečia pasinerti į slėpiningą knygų pasaulį.  
 
Ekspozicija atnaujinta vykdant projektą „Senoji knyga atsiveria jums“. Projektą dalinai finansavo Kultūros taryba. 
 
Kviečiame apsilankyti Senosios knygos ekspozicijoje, kurioje siūlome: 
 
- ekskursijas, supažindinančias su senosios knygos raida nuo pirmųjų spausdintų knygų iki XX a. leidinių;
- temines ekskursijas, kuriose giliau ir išsamiau pažvelgiama į pasirinktą knygos raidos etapą;
- popieriaus restauravimo edukaciją, kurioje supažindinama su restauratoriaus profesija ir suteikiama galimybė pabandyti restauruoti popierių (plačiau skaitykite čia);
- kūrybines piešimo dirbtuves „Knygos menas“, kurios dalyviai turi galimybę nupiešti savo inicialinę raidę (plačiau skaitykite čia);
- dvi edukacines programas – „Knygos kelias“ ir „Atgimę vaikystės autoriai ir senosios iliustracijos“ (plačiau skaitykite čia)
- savarankišką kelionę senosios knygos keliu naudojant informacinį-edukacinį terminalą, kuriame rasite ne tik daugybę iliustracijų, atskleidžiančių ekspozicijoje nematomus knygų puslapius, bet ir galėsite iš inicialinių raidžių sudėlioti norimą žodį ar išbandyti savo knygos istorijos žinias viktorinoje.
 
Dėl ekskursijų kviečiame kreiptis tel. (8 37) 32 43 17, el. paštu
 
Ekskursijos ir edukacinės programos nemokamos. 
 
Šiuo metu vykdomos teminės ekskursijos 
 
Teminė ekskursija „Senoji vaikų literatūra“. Ekskursijos metu supažindinama su vaikiškos knygos istorija, vaikai turi galimybę pavartyti tarpukaryje leistas P. Mašioto, K. Binkio, A. Giedraičio-Giedriaus knygas, pamatyti senuosius A. Baranausko „Anykščių šilelio“ ir Maironio eilėraščių leidimus bei pirmąją lietuvišką spalvotą knygelę vaikams. Ekskursija skirta 6–12 metų vaikams. Yra galimybė užsisakyti virtualų pristatymą.
 
Teminė ekskursija „Senieji bibliotekos rūmai: istorija, architektūra, interjeras“. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centras yra įsikūręs 1938 m. pastatytuose Prekybos, pramonės ir amatų rūmuose. Tai vienas gražiausių tarpukario pastatų ir reikšmingiausių architekto V. Landsbergio-Žemkalnio darbų,  įvertintas „Aukso darbo žvaigžde“ – ordinu, skiriamu „Už nuopelnus Lietuvos gerovei“. Kiekvieną išlikusią rūmų detalę galima laikyti kultūros paveldo objektu. Ekskursijos metu susipažindinama su šio pastato architektūra, interjeru, P. Kalpoko freskomis, S. Ušinsko vitražais, o taip pat su šiuose rūmuose veikusios Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos istorija bei Kauno apskrities viešosios bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centre saugomais senaisiais spaudiniais. Ekskursija skirta visiems, besidomintiems Kauno modernizmo architektūra bei kultūros paveldu. 
 
Teminė ekskursija „Laikinosios sostinės literatūrinė spauda“. Ekskursijoje supažindinama su leidiniais, suformavusiais Laikinosios sostinės literatūrinės periodinės spaudos pamatus. Apžvelgiama tam tikrų literatūrinių judėjimų spauda („Keturi vėjai“, „Piūvis“), literatūriniai almanachai, reikšmingi vienkartiniai arba trumpai ėję literatūriniai leidiniai. Pristatant leidinius atkreipiamas dėmesys į įdomesnes jų leidybos detales, prisimenami asmenys, formavę vieno ar kito leidinio veidą, analizuojami įvairių laikotarpių periodinės spaudos panašumai bei skirtumai. Ekskursijos dalyviai, vartydami literatūrinės periodinės spaudos pavyzdžius, gali įsitikinti, kas būdinga vienam ar kitam leidiniui, diskutuoti dėl kai kurių literatūrinės spaudos vertinimų, analizuoti polemiką pačiuose periodiniuose leidiniuose, pavyzdžiui, literatūros žurnale „Baras“ ar literatūros ir meno kritikos žurnale „Pradai ir žygiai“. Ekskursija skirta vyresniųjų gimnazijos klasių moksleiviams, studentams, literatūros mokytojams. 
 
 
 
Atnaujinta 2022-11-25 14:22