Unikali galimybė susipažinti su knygos anatomija I–XVI a. knygų įrišų (re)konstrukcijų parodoje

Paskelbtas Naujienos
Skaityti 1914 kartai

Lietingas ir niūrus pirmadienio oras neišbaidė knygrišystės, istorijos ir meno entuziastų – gausiai susirinkę lankytojai Senųjų ir retų spaudinių skyriuje klausė knygų restauratoriaus ir parodos autoriaus Sigito Tamulio bei menotyrininkės Rūtos Taukinaitytės-Narbutienės pasakojimų apie knygrišystės meną.

Renginį pradėjusi menotyrininkė teigė, kad šia paroda galėtų didžiuotis bet kuris pasaulio muziejus ar biblioteka. Rekonstruoti knygų įrišimai leidžia ne tik teoriškai susipažinti su knygrišystės amato istorija, bet ir pamatyti kiekvieną siūlą, sagtį ar priešlapį. Dažnai pažvelgę į seną (ar šių dienų) leidinį matome tik viršelį, tačiau kas slepiasi po juo? Iš kokios odos buvo gaminami viršeliai, kodėl kai kurie įrišimai turi pritvirtintas grandines ir kaip atrodė nešiojamos knygos – visa tai galima sužinoti parodoje.

Paroda – ne tik knygrišystės amato raidos atspindys, bet ir vieno žmogaus valios bei entuziazmo įrodymas – Sigitas Tamulis net keturiolika mėnesių kruopščiai dirbo siekdamas kuo geriau atkurti knygų įrišimų istoriją.

Pasitelkiant knygrišystės amato kaitą parodos lankytojas keliauja laiku ir erdve į praeitį: nuo pirmųjų įrišų Egipte iki Etiopijos; nuo Bizantijos iki Karolingų dinastijos; nuo Artimųjų Rytų iki Vakarų Europos. Nuo I iki XVI amžiaus. Kiekviena preciziškai atkurta knygos įrišimo detalė – tai vis naujas įrišimo technologijos, istorijos ir kultūros kaitos liudijimas.

Parodoje eksponuojama apie 20 rekonstruotų įrišimų. S. Tamulis, sulaukęs lankytojų klausimų apie parodos kūrimo procesą, atskleidė, kad išsiaiškinti, kaip buvo tvirtinama viena ar kita įrišo detalė – kone detektyvo darbas. Autorius pasakojo, kad naudojant knygą apie 200 metų, ji dažniausiai yra perrišama. Todėl bibliotekose ir muziejuose galima rasti nemažai knygų, pavyzdžiui, atkeliavusių iš X amžiaus, tačiau jų įrišimas – XVI amžiaus. Dėl to rekonstruoti seniausius įrišus – tikras iššūkis.

 

Parengė vyresn. bibliotekininkės Gabrielė Gibavičienė ir Austėja Krištaponytė

Atnaujinta 2018-06-13 16:34

Daugiausiai skaityta